Papoušek šedý - žako

(Psittacus erithacus)

řád: papoušci- Psittaciformes

čeleď: papouškovití- Psittacidae

______________________________________________________________________ 

Tento nádherný papoušek se sice nechlubí pestrým peřím, ale mám mnohé jiné vlastnosti, které ho činí tím nejoblíbenějším papouškem.  Je oblíbený především proto, že je schopen naučit se mluvit nejen slova, ale i krátké věty. Zvlášť nadaní ptáci znají 60, ale i 100 až 200 slov. Přesto, že se běžně hovoří o papoušku šedém, ve skutečnosti existují tři poddruhy:

 

 1. Psittacus erithacus erithacus Linné (papoušek žako velký)

dorůstá velikosti 32-39 cm. Rozšíření: rovníková Afrika od jihovýchodního Pobřeží Slonoviny, východně po západní Keňu a jižně po severní Angolu, jižní oblast Konga až po severozápadní Tanzánii.

 2. Psittacus erithacus princeps Boyd Alexander (papoušek žako ostrovní)

dorůstá velikosti 32-42 cm. Rozšíření: ostrovy Principe a Fernando Póo – Guinejský záliv. 

3. Psittacus Erithacus timneb Fraser (papoušek žako liberijský)

dorůstá velikosti pouze 29-33 cm. Rozšíření: Jižní Guinea, Sierra Leone, Libérie a západní Pobřeží Slonoviny.
 

Jak vypadá?

Je zbarven převážně šedě, pera svrchních částí těla mají světlejší okraje. Ocas a vrchní i spodní krovky jsou šarlatově červené. Neopeřené části obličeje (ozobí, uzdička a strana hlavy) jsou pokryty bílou kůží. Zobák má černý, nohy šedé s černými drápky. Samec i samice jsou zbarveny stejně.

Občas se vyskytne žako, jehož peří je protkáno červenými pery. Jedná se pouze o atraktivní odchylku, která se nazývá královské zbarvení. Je zajímavé, že červená pera se obnoví i po přepeření.

Mladý pták:

Mladý žako se liší duhovkou, která je zabarvena černě, teprve časem zesvětlá. Také mají na spodních krovkách tmavé peří- dospělí jedinec má jen červené. Velikostí se však řídit nesmíte, mladý žako je velký téměř jako dospělý pták.

Tělesné rozměry:

délka: 33 - 40 cm

rozpětí křídel: až 70 cm

hmotnost: až 450 g

Život v přírodě:

Žako žije v tropických a subtropických lesnatých oblastech nížin, které se rozkládají ve střední a západní Africe. Rasy se od sebe liší jen málo velikostí, zbarvením  kořene zobáku a ocasu a místem výskytu. Papoušek žije obvykle v lesích a pralesích nedaleko řek. Zde má dostatek zelného krmiva. Mimo dobu hnízdění se shukuje ve velká hejna. Knízdí v dutinách stromů, kam snáší 3-5 vajec. Doba  sezení na vejcích je asi 30 dnů, mláďata opouštějí hnízdo asi ve 2 měsících.